תרומה לנפגעי הטרדות מיניות

הנגשת הטיפולים של הרפואה האינטגרטיבית לנשים וגברים שעברו הטרדה מינית

 הרפואה האינטגרטיבית יודעת לטפל בטראומות שנגרמו כתוצאה מפגיעה מינית. פגיעה מינית נפוצה הרבה יותר מכפי שנדמה לנו. לפני שנפרט את המטרות והיעדים שאימפא הציבה לעצמה בתחום הטיפול בפגיעות מיניות, כדאי שנכיר מעט את הנתונים המזעזעים:

אחת מכל שלוש נשים עוברת פגיעה מינית במהלך חייה.

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, כ-35% מהנשים בעולם עוברות פגיעה מינית פיזית במהלך חייהן.

על פי הערכות המשרד לביטחון פנים, אחת מכל שלוש נשים תותקף מינית בחייה – כאשר 84 אלף נשים נפגעות בשנה. המשמעות היא כי בישראל מתרחשות, על פי ההערכה, כ-230 תקיפות מיניות מדי יום. לפי מדד האלימות הלאומי, שפרסם המשרד בשנת 2014, שיעור עבירות האלימות המינית בישראל גבוה ב-10% מהשיעור הממוצע במדינות החברות הארגון החברות המפותחות (OECD).

במחקר שערכה הד”ר אביגיל מור בשנת 2009 על מדגם של נשים ונערות ישראליות בגילים 16 עד 28, נמצא כי 33% מהנבדקות עברו תקיפה מינית פיזית במהלך חייהן.

אחת מכל חמש נשים עוברת אונס.

מחקרים שונים בעולם מציגים נתונים על פיהם בין 20% ל-25% מהנשים עוברות אונס, או ניסיון אונס, במהלך חייהן. על פי מחקרה של מור, שנערך על נבדקות ישראליות, כ-21% מהנערות והנשים בישראל נאנסו.

אחת מכל חמש ילדות עוברת פגיעה מינית.

במחקר רחב היקף שנערך בישראל בשנת 2013 במסגרת מיזם טריאנה, נמצא כי 18.3% מהנערות הותקפו מינית בטרם מלאו להן 16 שנים.

עד אחת מכל שבע ילדות עוברת גילוי עריות.

על פי אחת ההערכות המחקריות הבולטות, אחד/ת מכל שבע/ה ילדים/ות עברו פגיעה מינית במסגרת המשפחה.

לפי הערכות אחרות מהעולם, 20%-30% מהנשים נפגעו בילדותן – כאשר לפחות כמחצית מהן נפגעו על ידי בני משפחה.

על פי המחקר של מיזם טריאנה, כשליש (29.7%) מהפגיעות המיניות בקרב נערים ונערות יהודים/ות עד גיל 16 התרחשו בתוך המשפחה. באשר לחברה הערבית, נמצא כי שני שלישים מהנערים והנערות שדיווחו על פגיעה מינית נפגעו בתוך המשפחה.

רבים מהנשים והגברים הללו נושאים איתם טראומות קשות לכל החיים, חלקם מפתחים פיברומיאלגיה ומחלות אחרות עקב אי טיפול בטראומות האלה .

ברפואה האינטגרטיבית יש כלים לטיפול בטראומות כאלה ועיבוד שלהן מחדש כך שניתן להיפרד מהן ולהתחיל לחיות מחדש חיים אחרים, בתפקוד תקין. לצערנו רבים מקרב אוכלוסיית הנפגעות והנפגעים נמצאים במצוקה ואין ידם משגת לממן טיפולים שייטיבו עם מצבם.

בין המטרות והיעדים שאימפא הציבה לעצמה נכלל יעד הנגשת הטיפול האינטגרטיבי לנשים ולגברים שעברו הטרדה מינית וידם אינה משגת לשלם על טיפולים שיחזירו אותם לתפקוד תקין.

התקציב הוערך על פי הסכום הנדרש למימון טיפולים ל-5 חולים מדי חודש, במשך חצי שנה למטופל, בתוכנית טיפולית שתכלול סדנה ו-12 טיפולי המשך. 

 

התקציב הנדרש לאימפא כדי להגשים את יעדיה בתחום הטיפול באנשים שעברו פגיעה מינית הוא 800 אלף שקלים בשנה.

Black and white image of a young woman crying and covering her face useful to illustrate stress, depression or domestic violence

רוצה לתרום לטובת נפגעי הטרדות מיניות?