מחקרים

אחת היוזמות החשובות ביותר של אמפא היא מימון  של מחקרים קליניים בשיתוף בתי החולים. מחקרים ומאמרים שמתבססים עליהם, הם הדרך הטובה ביותר להוכיח את האפקטיביות של הטיפולים ברפואה האינטגרטיבית. תוצאות ופרסומים מחקריים חד משמעיים יאפשרו לממסד לאמץ ביתר קלות את הטיפולים על פי הרפואה האינטגרטיבית ולהגן על ההחלטה לסבסד אותם לטובת בריאות הציבור והאוכלוסייה, על פי הצורך, בדיוק כפי שהוא נוהג עם הרפואה הקונבנציונלית. 

לשם כך אנו זקוקים למימון שיאפשר לנו:

Doctor making a medical exam
Organic cell background
Writing in a computer

רוצה לתרום לטובת מחקרים קליניים?

Eli Yahalom, MBA, Ph.D.

Eli Yahalom, Ph.D. Doctor of Philosophy (Microbiology), The Hebrew University, M.B.A., High-Tech Management, College of Management

Eli Yahalom has over thirty years of experience in business development, technological innovation management, global marketing operations and starting new businesses and companies in Israel and world-wide, focusing on transforming scientific research into marketable products, with emphasis on environment preservation and sustainability.  

Currently he is the founder and CEO of EarthShading, a company which develops reflective-zone technologies for decreasing global temperatures.

In the past, Eli served in many managerial roles such as:

a Project Manager at IAI-PNG (Papua New Gini), Managing the production of 15 million coffee trees to be planted by 5000 smallholder growers,

CEO of Afeka Yissumim (part time) an academic College of Engineering with 3600 students,

Founder & C.E.O. of BondX Technologies developing natural additives for the paper industry,

CEO of Kinrot Technological Incubator, dedicated to water technologies.

Eli is a chairman of 6 companies and director in 12.