ד"ר נאדר בוטו

ד”ר נאדר בוטו הוא רופא, קרדיולוג ומצנתר בכיר בעל מוניטין בינלאומיים, וותק של מעל שלושים שנה במרכז הרפואי רבין. הוא פיתח מודל לרפואה אינטגרטיבית מאחדת המבוססת על גישה הוליסטית מערכתית. המודל מתייחס לגורמים ביולוגים, נפשיים, רוחניים וחברתיים כמחוברים ומושפעים הדדית, ומיישם הלכה למעשה את הגדרת הבריאות כמצב של רווחה מלאה גופנית, נפשית, חברתית ורוחנית. בנוסף, פיתח שיטת אבחון שקושרת מחלות גופניות עם משברים נפשיים, ומקשרת בין המשברים הנפשיים לאיברים ספציפיים, ולצורה שבה הגוף מביע את המשבר באמצעות מחלה ספציפית באיבר.

כמייסד וכהוגה שיטת הטיפול הרגשי – השטיפה האנרגטית, ד”ר בוטו הוא אחד המומחים הגדולים בתחום הרפואה האינטגרטיבית בארץ ובעולם. הוא מקדם את נושא הטיפולים על פי רפואה זו, מכשיר מטפלים בשיטת ”השטיפה האנרגטית”, מעביר הרצאות בארץ ובאירופה, ומלמד את השיטה שפיתח בסדנאות בארץ, באיטליה, בשוויץ, באנגליה ובברזיל.

ד”ר בוטו ייסד מרכז הכשרות וטיפולים על פי השיטה שהגה, שם הוא מכשיר מדי שנה כמאתיים מטפלים חדשים. הוא פרסם מאמרים רבים בכתבי עת מדעיים בתחום הפסיכולוגיה והפיסיקה שמוכיחים את אפקטיביות השימוש בשיטות הרפואה האינטגרטיבית, וכתב מספר ספרים באיטלקית, בעברית ובאנגלית.

 

ד"ר נאדר בוטו​

הגישה המקיפה של ד”ר נאדר בוטו לטיפול באדם כמכלול

את השם ד”ר נאדר בוטו וודאי שמעתם בעבר ולא רק בגלל העובדה שהוא אחד הרופאים הקרדיולוגים המצנתרים המובילים במדינה.

מטופלים רבים ממתינים לעיתים אפילו מספר שנים כדי להיפגש עמו, בזכות הגישה הייחודית שפיתח לטיפול במחלות קשות, שהוא מטפל לפיה בהצלחה מרובה זה יותר משלושים שנה. ד”ר נאדר בוטו משלב בין הרפואה הקונבנציונלית לבין הרפואה האינטגרטיבית, והוא מומחה בעל שם עולמי ופורץ דרך בתחומו.

נתחיל ונסקור מהי רפואה אינטגרטיבית מתכללת על פי גישתו של ד"ר נאדר בוטו?

רפואה אינטגרטיבית, היא תורה שמתייחסת אל האדם כמכלול שלם של גוף, נפש ונשמה. ברפואה המודרנית אין מקום לנפש, ולא קיימת בכלל נשמה. ההתייחסות הטיפולית מופנית כלפי המחלה בגוף והסימפטומים שלה. לעומתה, גישת הרפואה האינטגרטיבית מביאה את הנפש והנשמה למקום שווה ערך לגוף, ומכאן גם נובע השוני בדרכי הטיפול. על פי הגישה האינטגרטיבית, הנשמה היא אנרגיה ואינפורמציה שמטעינה את הגוף והנפש של האדם. בהתאם, כשהאדם נמצא בלחץ או במצוקה נפשית, יש לכך השפעה מיידית גם על מצבו הגופני ועל בריאותו. על פי גישה זו, לאנרגיה של הנשמה יש מסלולים ומרכזים מדויקים, שבהם היא זורמת ומטעינה את הגוף. זרימת האנרגיה הזאת משתבשת לעתים בגלל חסמים והפרעות של מצוקות נפשיות. כתוצאה מכך עלולות להתפרץ מחלות גופניות. מטרידות, ואף מסכנות חיים.

ד”ר נאדר בוטו מגדיר רווחה ובריאות כמצב רוח שבו אדם מסוגל ליישם את השאיפות שלו בחיים בתחושת אהבה, אושר ושחרור. יש קשר בין התהליכים שמתרחשים בנפש לבין אלה שמתרחשים בגוף. כשאנחנו עצבנים יש לנו התכווצות בצוואר, וכשאנחנו מפחדים יש לנו התכווצות בבטן. כשאנחנו שמחים יש לנו תחושת התרחבות בחזה, וכשאנחנו מאושרים אנחנו מרגישים את הלב פועם בחיוניות ובשמחה. כלומר יש קשר בין מצבי הרוח שלנו לתחושות ולתגובות הגופניות שלנו.

ד”ר נאדר בוטו משלב בפרקטיקה שלו ידע רפואי וטיפולי מתרבויות עתיקות כמו הרפואה הסינית, הרפואה הטיבטית, האיורוודה ההודית ועוד. המטרה של הרפואה האינטגרטיבית המשולבת היא לא רק להילחם בסימפטומים של המחלה כפי שהם מתבטאים בגוף, אלא גם לנסות ולהבין את המקור ואת הסיבה למחלה שהרבה פעמים נולדת כתוצאה מקושי ומלחץ נפשי מתמשך שמייצר את החסימות האנרגטיות. אחת מדרכי הטיפול בחסימות אנרגטיות שעלולות לגרום למחלה – היא שיטת השטיפה האנרגטית אותה המציא ד”ר בוטו.

מהי שיטת הטיפול - השטיפה האנרגטית?

השטיפה האנרגטית היא שיטה ייחודית ביותר, אותה הגה ד”ר בוטו. מזה שנים רבות הוא מלמד את השיטה ומכשיר מטפלים לעסוק בה. האפקטיביות של השיטה כה גבוהה, עד כי מטופלים רבים שמגיעים וחווים את הטיפול יוצאים נדהמים מהתוצאות.

על פי השיטה של ד”ר בוטו, המטפל או המטפלת מתחילים את הפגישה הטיפולית בתשאול קצר, דרכו הם מגלים את הקשיים ואת סיפורי הרקע של המטופלים. עם הפרטים האלה הם יוצרים לכל אחד ואחת מעין קוד אישי שכולל קווי אופי, וכיווני טיפול. לאחר מכן המטופלים מובלים למיטת הטיפולים. בתום הטיפול הם מקבלים הנחיה לביצוע תרגילים יומיומיים כדי לתחזק את התהליך ואת תוצאותיו.

מטופלים שעברו שטיפה אנרגטית יוצאים נדהמים, ומציינים כי מדובר בחוויה יוצאת דופן שעוזרת להם לפתוח את הכאב והלחץ שהפכו אצלם לחסמים אנרגטיים, ולטפל בהם.      

כולנו מפחדים, סובלים או חרדים מדברים שונים. חרדות הן חלק מהחיים. יחד עם זה, לא צריך להגיע למחלה כדי לטפל באיזון של גוף-נפש-רוח. מצד שני, אם כבר קרה חלילה והגענו לכדי מחלה, לשיטתו של ד”ר נאדר בוטו, המחלה אינה אלא תמרור אזהרה על מצב לא מאוזן בגוף כתוצאה מחסימה אנרגטית, ויש לטפל בשורש שלה. המטרה של השטיפה האנרגטית היא לגלות את הסיבה שבשורש הנפשי של המחלה, ואת הגורמים הנפשיים שלה. הניסיון שנצבר במשך השנים אצל ד”ר בוטו סייע לו למפות את כל האיברים בגוף כך שהאיבר שנפגע מעיד על סוג המשבר, ויכול לסייע למטפלים בתהליך החקירה והטיפול בו.

פיברומיאלגיה – דאבת השרירים

רפואה אינטגרטיבית היא תורה שמתייחסת אל האדם כמכלול שלם של גוף, נפש ונשמה. בעוד ברפואה המודרנית אין מקום לנפש, ולא קיימת בכלל נשמה, וההתייחסות היא רק למחלה בגוף ולסימפטומים שלה, גישת הרפואה האינטגרטיבית מביאה את הנפש והנשמה למקום שווה ערך לגוף, ומכאן גם דרכי הטיפול השונות. על פי הגישה הזאת, הנשמה היא אנרגיה ואינפורמציה שמטעינה את הגוף והנפש של האדם. וכשהאדם נמצא בלחץ או במצוקה נפשית יש לכך השפעה מיידית גם על מצבו הגופני והפיזי. לאנרגיה של הנשמה, יש מסלולים ומרכזים מדויקים, שעוברים בינה לבין הנפש והגוף, אולם זרימת האנרגיה הזאת יכולה להשתבש בגלל חסמים והפרעות של מצוקות נפשיות וכתוצאה מכך יכולות להגרם מחלות שמתבטאות פיזית בגוף.

 

סרטן והחלמה אונקולוגיות

הגדרת ארגון הבריאות העולמי למושג בריאות היא מצב של רווחה מלאה , גופנית, נפשית, וחברתית ולא רק מצב של העדר מחלה. דר’ בוטו מאוד תומך ומאמין בגישה הזאת. רווחה, להגדרתו, היא מצב שבו אדם מרגיש שהוא מסוגל לבצע את השליחות שלו בחיים, הוא מוצף בתחושה של אהבה שמביאה עימה אושר ושחרור. אדם מאושר הוא בריא בנפשו וכלל איברי גופו. בגישה זו, טוען ד”ר בוטו כי הסרטן הוא סממן למצב של לחץ שנוצר בתאים מסוימים בגוף והוא נובע מחולשה של אותם תאים בגלל מצב טראומטי ומשברי שבו הם נמצאים . אם נטפל בטראומה שמחלישה את התאים, נוכל גם לטפל בשורש הנפשי של המחלה. כשיש משבר מתמשך הוא צורך אנרגיה מהתאים לאורך זמן ומחליש אותם , אם נעזור לאדם להתמודד עם המשבר, לפתור אותו ולהשלים תהליך של למידה ממנו (כי מאחורי כל משבר מסתתר פוטנציאל ללמידה)- נוכל לאפשר לו לצמוח מהמשבר ולא לחלות ממנו. באופן כללי הסוד לצמיחה הוא שאת מה שחסר לך ברמה הרגשית- אתה צריך להעניק לאחרים, כלומר, דרך החוסר אתה מבין מה אתה צריך להעניק ולתת לאחרים מסביבך. בן אדם שחסרה לו הערכה- צריך להעריך אחרים, בנאדם שחסרה לו אהבה מבן הזוג, צריך להעניק לו אהבה ללא תנאי וכך הלאה.. ככל שהאדם אוהב ומעניק לאחרים כך הוא בן אדם יותר מאושר שמרגיש רווחה נפשית וגופנית. ד”ר בוטו רואה בטיפול על פי השיטה ההוליסטית הזו של גוף ונפש שליחות גדולה והוא עוסק מזה שנים בהפצת השיטה ובהכשרת מטפלים בכדי שיותר ויותר אנשים יוכלו לקבל טיפול על פי השיטה הזאת.